Proč cvičit jógu, když běháte?

Možná jste si dali novoroční předsevzetí, že letos začnete s běháním, nebo jste možná začali běhat již dříve. Na co dávat pozor při běhu, jak došlapovat, jak se oblékat či jaké si vybrat boty vám poradí blog Soni a Michala running2.cz, kteří naprosto propadli běžecké vášni a ještě o ní skvěle píší :).

Pokud jste si o běhání něco málo přečetli, pak jistě víte, že před během a po běhu je opravdu nezbytností se dobře protáhnout. Před během potřebujete svaly zahřát a protáhnout, aby nedošlo při běhu ke zranění a všechno fungovalo tak, jak má (řeč není samozřejmě jen o nohách). A po běhu potřebujete svaly opět protáhnout a uvolnit, aby mohly dobře zregenerovat.

Proč nestačí jenom běhat?

Běhání má nesporný kladný vliv na lidský organismus. Kromě přínosu pro naše fyzické tělo běhání uvolňuje napětí, pomáhá odbourávat stres a má i pozitivní dopad na nervové poruchy jako jsou úzkostné stavy nebo nespavost. Kromě endorfinu, hormonu štěstí, se vyplavuje také neurotransmiter serotonin, který napomáhá udržet pozitivní náladu a emoce, běhání zlepšuje paměť i soustředění.

Běhání může být i skvělým prostředkem ke zbavení se různých závislostí, ať už jde o kouření, sladké, čokoládu nebo kávu. 🙂

Je ale dobré vědět, že běh může mít samozřejmě i negativní vliv na lidský organismus. V mnoha případech to ale souvisí s přetěžováním našeho organismu, s nedostatečnou regenerací a odpočinkem, s nesprávnou běžeckou technikou.

Pokud vás ale často bolí bedra, levá nebo pravá kyčel, občas koleno či kotník a krční páteř navrch, zkuste se zamyslet nad vaším držením těla. Při špatném držení nepracuje správně hluboký stabilizační systém. Kvůli tomu pak dochází k bolestem, která se přenášejí různě do kloubů, k prohlubování již vzniklých svalových dysbalancí a třeba i různým zraněním při běhu. Nejčastějšími obtížemi bývá bolest Achillovy šlachy, bolest kolen, chodidel nebo v tříslech.

Bolesti v oblasti beder a pánve mohou být také způsobeny častým běháním po tvrdém povrchu, kdy se zvyšuje napětí ve svalech a pokud je neprotahujeme, dochází k jejich zkracování. Nejsou-li břišní svaly dostatečně zpevněné, začnete se nadměrně prohýbat v bedrech, v důsledku toho se pánev sklápí dopředu a dolů a tlak v došlapech není rozložen na celou plochu meziobratlových plotének, takže může dojít k jejich chronickému opotřebení nebo poranění. Problémy mohou nastat také v kloubech, pokud nejsou správně funkční, jde zejména o kotník, kolenní a kyčelní kloub.

A v čem je tedy jóga pro běžce užitečná?

Jógové asány tak můžeme doporučit nejen kvůli protažení. Celkově totiž napomáhají zmiňovanému správnému držení těla. Kromě břišních svalů, zapojujeme při běhu také svaly pánevního dna tj. tří vrstev svalů tvořící dohromady dno břišní dutiny a posturální svaly, jako je bedrokyčelní (velký bederní a kyčelní). Při správném zapojení břišních, zádových svalů, bránice a pánevního dna dojde k vytvoření válce, který svým tlakem stabilizuje bederní páteř.

Zlepšete dýchání při běhu

Jógové ásany jsou vhodné i proto, že vás naučí pracovat s dechem. Správné dýchání je pro běh bezpochyby velmi důležité. Nejen proto, abychom dostali kyslík do plic, ale také abychom jej správně dopravili do svalových buněk, které potřebují kyslík k vytváření energie. V buňkách totiž dochází k chemickým reakcím, kdy se z organických látek jako jsou sacharidy, tuky nebo cukry uvolňují při štěpení kousky energie. Odpadem, který při štěpení vzniká je voda a oxid uhličitý, a ten je opět přenášen krevním hemoglobinem zpět do plicních sklípků a vydechován ven.

Při běhu tedy dochází ke zrychlení krevního oběhu a lepšímu okysličení zásobních látek ve svalech. Dýcháme-li špatně, nedostává naše tělo dostatek kyslíku nebo naopak dýcháme velmi zrychleně, do těla přinášíme sice více kyslíku, ale nestíháme se zbavit zmiňovaného CO2. Je tedy důležité, abychom při běhu dýchali nejen pravidelně až do břicha, tedy ke spodním žebrům, a také i plně vydechovali. Při normálním dýchání je výdech pasivní, musíme se tedy naučit zapojovat břišní i mezižeberní svaly k lepšímu vyprázdění plic. Intenzivní vydechování navíc zvyšuje vitální kapacitu plic.

Jak se protáhnout před během?

Pokud se chcete protáhnout před během doma, doporučujeme začít s několika pozdravy slunci Súrja Namaskár. Vyberte si tu jednodušší variantu a nezapomeňte propojit váš pohyb a dech.

Súrja Namaskár

Po počátečním zahřátí přejdeme do pozice psa s hlavou dolů (Adho Mukha Svanásana), pak do hlubokého výpadu (Utthita Ashva Sanchalanásana), protáhneme zadní stranu nohou v Ardha Hanumanásaně, kyčle uvolníme buď v Malásaně nebo Baddha Konasáně a po uvolnění beder v Ananda Balásaně přejdeme do Savásany a setrváme podle možností 5 – 10 minut.

Před během můžete Savásanu vynechat, ale po běhu rozhodně doporučujeme :).

Jógových ásan, které bychom mohli doporučit je mnoho, proto dnes vybíráme několik a do příštího příspěvku připravíme další :).

Krásné protažení a mnoho naběhaných kilometrů bez zranění!
Namasté

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *