Co je to aromaterapeutická jin jóga a proč ji zkusit?

Možná si říkáte, zase jeden z dalších stylů jógy. Kdo se v tom má vyznat… Ale jin jóga je prostě jin(á) a pracuje na jin(ých) principech. Kdo cvičíte power jógu, vinyása jógu, aštanga jógu nebo i hathajógu, což jsou všechno jangové typy jógy, zaměřujete se po fyzické stránce především na vaše svaly. Jinová jóga cílí na klouby, kosti, vnitřní orgány či fascie (obaly našich kloubů, svalů, kostí) a proudění energie v těle. Díky jin józe budeme udržovat naše klouby ohebnější a naši páteř pružnější.

Stejně jako klasická jóga pracuje s pránou (životní energií), která proudí v těle energetickými kanálky nádí, tak i jin jóga pracuje s energií čchi (z čínské medicíny), která v těle putuje drahami zvanými meridiány.

V jin józe se tedy budeme snažit pomocí dlouhých, pasivních pozic, které budeme vykonávat zcela bez síly a zůstávat v nich po dobu 3 – 5 minut, zprůchodnit tyto energetické dráhy, tak aby naše životní energie nebyla nikde blokována. Prostřednictvím série cviků budeme ovlivňovat buď jednotlivé meridiány např. jater, ledvin nebo tlustého střeva apod., nebo budeme harmonizovat proudění čchi komplexně v celém těle.

Dlouhé výdrže v pozicích budou zpočátku možná trochu nezvyklé, někdo může pociťovat nudu, jiný vztek nebo další emoce. Naše mysl bude pravděpodobně divoce vířit a vymýšlet nemožné. Uvidíte sami…, ale jin jóga je o tom, že se naučíme přijímat naše možnosti i naše emoce…Přijímat to, co je, a nechat vše plynout bez toho, abychom to neustále ovládali či měli pod kontrolou.. Zkusíme zkrotit naši mysl a alespoň na chvíli ztratit pojem o čase…

Na lekcích jin jógy propojujeme energii a merdiány také s účinky aromaterapie. Používáme velice kvalitní essenciální oleje na podporu jednotlivých meridiánů a jejich vůni necháváme pronikat do těla v ásanách.

Jin jóga neznamená, že se musíte přestat věnovat tomu typu jógy, který obvykle děláte. Naopak, tvoří jeho skvělý doplněk, tak jako na taoistickém symbolu kruhu s dvěma polovinami, kde jin a jang tvoří společně jednotu a jedna bez druhé nemůže existovat.

Přijďte si vyzkoušet jin jógu každý pátek v 16:45 do studia Eka Yoga Space v Mánesově 63 na Praze 2.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *