Na co si dát pozor při cvičení jógy venku?

Denní teploty se konečně začaly šplhat do příjemných výšin, a tak vás možná napadlo zacvičit si jógu venku. Ať už budete cvičit u moře nebo na zahradě či v parku, přečtěte si pár postřehů.

Krásné počasí láká všechny ven, paprsky slunce nám všem zlepšují náladu a většina posiloven a fitness či jógových studií tak trochu osiří. Svěží letní ráno přímo vybízí k tomu, abychom se prošli, šli si zaběhat, nadýchali čerstvého vzduchu nebo si rozbalili jógovou podložku a příjemně si protáhli tělo a rozproudili energii.

Pokud jste doposud cvičili jen v jógovém studiu, nachystala pro vás příroda několik překvapení.

Idylickou představu dokonalých ásan budete muset trochu přizpůsobit realitě. Cvičíte-li na pláži, musíte počítat s nestabilitou písku, a více se soustředit na ukotvení vašich chodidel, případně rukou, a plně se koncentrovat na dech, který vám pomůže ásany vybalancovat. Rozhodně nespěchejte a vychutnejte si několik hlubokých nádechů a výdechů v každé ásaně, díky kterým povzbudíte svoji pránu. Opomenout nelze ani všude se sypající písek, který bude rozptylovat vaši pozornost. Čistou podložku opravdu neuhlídáte, a tak je lepší tuto skutečnost přijmout a nechat písek tam, kde je. Prostě takové taoistické „wu wei“.

Ani cvičení na chatě či zahradě v trávě není úplně srovnatelné s cvičením uvnitř studia. Nerovnosti terénu, mokrá tráva, tím pádem mokrá a kluzká chodidla i ruce. Všudypřítomný hmyz, libé i nelibé vůně, případně zvyšující se teplota těla a s ní i kapky potu na těle.

Nic z toho by vás ale nemělo odradit. Cvičení jógy venku je skvělé, každý nový nádech vám vlije energii do žil a katapultuje vás do výšin dobré nálady. Všechno, co vás bude rozptylovat, berte jako cvičení koncentrace. A nezlobte se na sebe, že vám možná všechny ásany nepůjdou tak skvěle jako ve studiu. Přijměte tuto novou zkušenost a načerpejte z ní pro sebe nové vnímání vašeho těla i spojení s dechem.

A pokud se vám nechce cvičit, zkuste jen chvíli sedět, uvolnit se a zaměřit pozornost dovnitř vašeho těla, ať už na dech nebo si můžete v duchu či potichu opakovat oblíbenou mantru. Zklidníte myšlenky i nervovou soustavu, snížíte krevní tlak, odbouráte únavu i nahromaděný stres. Návrat k přírodě je vždy tou správnou cestou, protože jsme odjakživa její součástí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *